28 Ekim 2011 Cuma

HAVA PERDESİ NEDİR?Giriş kapısının iç kısmına takılan. Dış ünitesi olmayan. İçerisinde motor, fanlar, rezistans ve elektronik kartlardan oluşan, bina içerisindeki havayı emiş yapıp yüksek basınçlı hava debisi ile zemine doğru veren cihazdır.

HAVA PERDELERİ ÜÇE AYRILIR.

1)ISITICISIZ HAVA PERDESİ

2)ISITICILI HAVA PERDESİ

3)ENDÜSTRİYEL VE SOĞUK HAVA TİPLERİ

1)ISITICISIZ HAVA PERDESİ (ORTAM HAVALI ,SOĞUK HAVA PERDESİ)

Mekan içerisindeki havayı emiş yapıp basınçla aşağı doğru üfler ve bu hava cihaz çalıştığı süre içerisinde mekan içinde sirkülasyona başlar.Kapı önünde perdeleme yapar.Bu esnada dışarıdan içeriye girmeye çalışan sıcak hava,toz.uçan haşere sinek v.b.içeriye giremez.

2)ISITICILI HAVA PERDESİ (SICAK HAVA PERDESİ—REZİSTANSLI)

Mekân içerisindeki havayı emiş yapar. Bu hava ısıtılmış rezistansların arasından geçerken ısınır. Fanların yardımı ile basınçlı olarak zemine doğru ilerler. Kapı önüne perdeleme yapar. Bu esnada dışarıdan içeriye girmeye çalışan soğuk hava, uçan haşere içeriye giremez. Yağmurlu havalarda kapı azının kuru olması sağlanmış olur.

3)ENDÜSTRİYEL VE SOĞUK HAVA PERDELERİ

Yüksek basınçlı hava perdeleridir. Depo, fabrika, yüksek metrajlı kapılar için tasarlanmış makinelerdir. Kendiğilinden klima gibi soğuk hava veren modellerlide vardır. Su serpantinli modeli oteller. Fabrikalar tarafından tercih edilir. Tercih sebebi mekânda sıcak su kazanları güneş ısıtıcıları olması sebebiyle hazırda sıcak su olduğundan ısıtmak için enerji harcaması yapmaya gerek kalmaz.

HAVA PERDESİNDE AMAÇ NEDİR.

Mekân içerisin de bulunan ısıtılmış veya soğutulmuş havayı muhafaza ederek enerji tasarrufu sağlamaktır. Dış ortamdan gelen sıcak/soğuk havayı, toz, duman, uçan haşere (sinek, kelebek, arı v.b.) içeriye girmesini önlemek. iç ve dış bölümü hava yalıtımı suretiyle ikiye böler. İki ortam arasındaki yalıtımı ortam ve mevsim şartlarına göre maksimum düzeyde sağlar. Bu sayede görünmez bir kapı oluşturur. Kapı açık olduğu için müşteri giriş çıkısı rahat sağlanır.


Asıl amaç insan, hayvan ve bitkilerin dolayısıyla onların yaşarken, çalışırken veya her hangi bir anlarında kendilerini rahat hissedebilecekleri ortamların sağlanması ve endüstriyel bir mamulün üretilmesi sırasında mamulün istenilen özelliklerde üretilmesi için gerekli olan atmosferik şartları sağlamaktır.

HAVA PERDESİ NERELERDE KULLANILIR.

 • Isı ortamlarının ayrılması istenildiği durumlarda
 • Isı yalıtımının ve muhafazasın zorunlu olduğu hallerde
 • Enerji tasarrufu sağlanması istenildiği yerlerde
 • Müşteri sirkülâsyonunun yüksek düzeyde sağlanmasının istenildiği yerlerde
 • Otel, mağaza, market, hastane, lokanta, kafe, sağlık merkezleri, hava alanı, eczane, kuyumcu, kasap v.b. işyerlerinde kullanılabilir

HAVA PERDESİ NEREDE KULLANILMAZ.

BALIK SATICILARI KULLANAMAZ.


CANLI HAYVAN SATANLAR (KAPI GİRİŞİNDE KAFESLERİ VARSA)

HAVA PERDESİ SEÇİMİ

AŞAĞIDAKİ BAŞLIKLAR DİKKATE ALINARAK HAVAPERDESİ SEÇİMİ YAPILMALIDIR.

 • · KAPI GENİŞLİĞİ
 • · KAPI YÜKSEKLİĞİ
 • · RÜZGÂR DURUMU
 • · MEKÂNIN İKLİM KOŞULLARI
 • · ENERJİ DURUMU
 • · FAN ÇAPI

ÖNEMLİ: DOĞRU SEÇİMİ YAPILMAYAN BİR HAVAPERDESİ SİZE MADDİ KÜLFİYET GETİREBİLİR.

HAVA PERDELERİNİN ENERJİ SARFİYATI NEDİR

ISITICISIZ HAVA PERDESİ (ORTAM HAVALI -SOĞUK HAVA PERDELERİ)

Modellerine göre


150 WATT ile 450 WATT arasında harcama yapar.

ISITICILI HAVA PERDESİ (ISITICILI-SICAK HAVA PERDESİ -REZİSTANSLI)

Modellerine göre


2 kW İLE 21 kW ARASINDA HARCAMA YAPAR

HAVA PERDESİ MONTAJI

Hava perdeleri yetkili servisler tarafında montaj yapılmalıdır. Hava perdesi montajı için cihazın içerisinden çıkan montaj aparatları kullanılmalıdır. Montaj için aparatlar yeterli olmuyor ise zemine uygun olacak şekilde ekstra olarak aparat hazırlanmalıdır. Yetkili servislerin bulunmadığı yerlerde satıcının onayı ve yönlendirmesi doğrultusun da hareket edilmelidir. Enerji kablosu servis tarafından istenilen kablo kalınlığında olmalı. ÖZELLİKLE ısıtıcılı hava perdesi montajında kablo kesitine dikkat edilmeli.

1 yorum: